Komik

Datum 17.3.2004 | Rubrika: divadlo

Už více jak 3 roky uvádí Stavovské divadlo jedno z děl anglického dramatika Johna Osborna, divadelní hru Komik (The Entertainer). Myslím si, že stojí zato vydat se do jedné z budov naší národní scény za vynikajícím divadelním zážitkem.
John Osborne patří k anglickým autorům tzv. poválečné vlny – k mladým rozhněvaným mužům. Ti se ve svých dílech zaměřovali na kritiku sociálních poměrů, upozozorňovali na společenské rozdíly, jejich hrdinové bojují proti stávající situaci, bohužel však mnohdy sami podléhají vlivům prostředí.
Divadelní hra Komik se odehrává v rodině herce – komika – Archieho Rice. Setkáváme se s ním v době, kdy je jeho sláva již „na odchodu“. Navíc se celá rodina potýká s problémy – jak finančními, tak problémy v komunikaci a běžném soužití. Zdá se, že na vše lze najít lék v džinu, ale postupně zjišťujeme, že je tato naděje lichá. Bohužel stejně jako i další naděje, které hrou probleskávají. Je to hra naplněná zoufalstvím a je zatraceně depresivní – jak napsal anglický tisk po prvním uvedení na scéně Royal Court v roce 1957.
KomikNutno podotknout, že silné expresivní hry podtrhují herecké výkony. Nejinak je tomu i ve Stavovském divadle. Do hlavní role Archieho obsadil režisér Ivan Rajmont Miroslava Donutila. Pokud jste zvyklí na tohoto herce spíš v rovině komické, budete mile překvapeni, že nezůstává u svých póz, ale že dokážeskvěle přecházet z roviny upadajícího komika do pozice hlavy rozpadající se rodiny. Mimořádný výkon však podává v roli dědečka (Archieho otce) Billyho Rice Josef Vinklář. Některé z jeho filozofických monologů vyvolávají potlesk na otevřené scéně. Sama přiznávám, že mě při nich mrazilo a že jsem si pro sebe říkala: "To je pan herec!" Z dalších představitelů připomenu ještě Tatianu Vilhelmovou v roli dcery Jean a Ivu Janžurovou v roli Archieho manželky Phoebe.
Komik není jediným Osbornovým dílem, uveďme například hru se stejně silně sociálním podtextem – Ohlédni se v hněvu.
Sice je mi jasné, že podle mého článku odtušíte, že se nejedná o žádnou „pohodu“, přesto Vám návštěvu tohoto představení doporučuji. Herecké výkony vás zatlačí do sedadel a z divadla půjdete nejen obohaceni o mnoho námětů k přemýšlení, ale třeba také s poznáním, jak je dlouhé jeviště Stavovského divadla, když v závěru hry hlavní hrdina odchází téměř až na Ovocný trh.
Článek pochází z webu HUNUNPA.cz
http://www.hununpa.cz

URL tohoto článku je:
http://www.hununpa.cz/modules/news/article.php?storyid=51