www.HUNUNPA.cz
blank


blank
Hlavní menu

Facebook

Z našich cest
Z našich cest

blank
Král Krysa

Tato upoutávka je pro všechny, kteří mají rádi literaturu reagující na 2. světovou válku. Možná znáte válečný román Král Krysa od Jamese Clavella. V Divadle Na Vinohradech máte možnost (již od dubna 2002) vidět divadelní hru Král Krysa napsanou Jiřím Hubačem volně na motivy Clavellova románu.

Král KrysaAnglický spisovatel James Clavell (1924 – 1994) pocházel z rodiny britských námořníků, to také nejspíš ovlivnilo místo jeho narození – „světlo světa spatřil“ v australském Sydney. Po ukončení střední školy se rozhodl pro vojenskou kariéru, a protože již světem otřásala v pořadí 2. velká válka, byl hned po skončení výcviku poslán na frontu na Dálném východě. V roce 1941 byl zraněn, po několikaměsíčním skrývání byl zajat Japonci a zbytek války strávil v zajateckých táborech (např. ve věznici Čangi – věznice nedaleko Singapuru proslulá surovostí – ze 150 000 vězňů zde dožilo do konce války pouhých 10 000). Tento pobyt se stal pro Clavella inspirací k napsání hry Král Krysa. Kromě tohoto románu budete znát Clavella také jako autora scénáře ke sci-fi thrilleru Moucha nebo vám jej připomene román Šógun.

V románu Král Krysa vytvořil Clavell částečně autobiografickou postavu poručíka Marlowa – typického anglického gentlemana, pro kterého je čest nejvyšší hodnotou. Druhou stěžejní postavou je americký voják King, zvaný Krysa, pro nějž je pobyt v zajateckém táboře příležitostí vydělat peníze, ovládnout prostředí kolem sebe a „být králem“ mezi všemi. Shoda podivných náhod svede oba hlavní hrdiny dohromady a mezi oběma se vytvoří přátelství, které sahá až za hranice jejich životních hodnot …

Jiřímu Hubačovi se v divadelní adaptaci románu podařilo předat důležité svědectví o době, která sice bořila hodnoty světa, ale nedokázala změnit lidskou povahu a možná ještě víc zpevnila vazby mezi lidmi, kteří by se za „normálních“ okolností třeba vůbec nepotkali.

Pro vinohradské divadlo je tato hra výjimečná třeba jen proto, že v ní vystupují samí muži. V hlavních rolích se představí Jan Šťastný a Svatopluk Skopal.

A pokud je na místě připojit také vlastní názor, tak myslím, že oba představitelé hlavních rolí předvádějí skvělé výkony. Vřele vám všem doporučuji toto představení navštívit. Třeba jen pro možnost dozvědět se něco o tom, jací bychom mohli být …Stránky pro tisk {$lang_sendstory}> Vytvořit z článku PDF
Zasláno od Monika dne 7.3.2004 (3126 otevření) Další články tohoto autora
Hodnocení: 4.00 (2 hlasů) - Ohodnoťte tento článek
Ostatní články
14.9.2011 - Čtenářský deník
11.8.2011 - Nominujte nás na Křišťálovou Lupu 2012
18.6.2011 - HUNUNPA.cz nabízí:
14.6.2011 - Příroda
14.6.2011 - Pro vedoucí oddílů
9.1.2010 - Klub Pathfinder
15.9.2009 - Postup výroby ptačí budky
6.1.2009 - Seznam prázdnin pro šk. rok 2016 - 2017
10.6.2008 - Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta
28.10.2007 - Alkany


blank
hledat na stránkách
doporučujeme
www.cesky-hosting.cz
Český hosting

moderní webhosting pro internetové prezentace a aplikace, správa domén, odborné poradenství

www.evee.czEVEE.CZ
portál pro studenty středních škol a gymnázií

BOROVICE.CZ
informační centrum pro dětskou rekreaci, volný čas a cestování
www.borovice.cz

www.vyletnik.cz
VÝLETNÍK.CZ
tipy na výlet či víkendové pobyty, hrady a zámky

www.hrady.cz
HRADY.CZ
informace o turisticky a historicky zajímavých místech nejen v ČR

www.kudyznudy.cz
KUDY Z NUDY . CZ
tipy pro volný čas – dovolená, výlety, kulturní akce, sport

Turistický Atlas
www.turistickyatlas.cz
turistika, cyklistika, vodáctví, běžkaři


www.clovekvtisni.cz
ČLOVĚK V TÍSNI . CZ
humanitární org. s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě