Citroník čínský, pomerančovník

Kdo by neznal pomeranče či citrony. Tyto stromy se již velmi dlouhou dobu pěstují v oblastech Středozemního moře. Nejen, že jejich plody jsou velmi významnou potravinářskou surovinou, ale také jejich květy lze zpracovávat - extrahovat z nich olej.
Latinský název: Citrus sinensis
Čeleď: Routovité
Doba květu: Mezi únorem a červnem

Znaky: Nejdená se ani tak o regulérně vysoký strom, jako spíše o keř. Dosahuje výšek od pěti do deseti metrů, jeho koruna je kulatá a nepravidelná, vždyzelená.

kmenKmen: Bývá velice krátký, nerovný, různě zakroucený a tenký. Často se větví velmi nízko.listyListy: Mají kopinatý tvar, jsou eliptické, voskově lesklé, hladké a tenké. I přes svou tenkost mají kožovitý charakter.Citroník čínský, pomerančovník
květKvět: Vyrůstají osamoceně, skládají se z pěti bílých či velice mírně žlutých okvětních lísků podlouhlého tvaru. Uprostřed je velké množství tyčinek.plodPlod: Jedná se o notoricky známé velké bobule, zvané pomeranče či citrony.Borka: Je velice tenká a mírně hrubá. Má tmavě šedivou barvu.

Rozšíření: Pochází z Asie (východní) a jak již bylo řečeno v úvodu, dnes se pěstuje ve středozemí pro obchodní účely.Článek pochází z webu www.HUNUNPA.cz
https://www.hununpa.cz

URL tohoto článku je:
https://www.hununpa.cz/modules/news/article.php?storyid=1060