Ďáblík bahenní

Vytrvalá bylina, 15 až 30 cm vysoká.

Obrázek se změněnou velikostí
Čeleď
Árónovité

Popis
Vytrvalá bylina, 15 až 30 cm vysoká. Oddenek plazivý, až 50 cm dlouhý, dutý, článkovitý, na konci bezlisté stonky zakončené květní palicí. Listy jednoduché, dlouze řapíkaté, s čepelemi okrouhle srdčitými až ledvinovitými, krátce zašpičatělými. Květní toulec (někdy 2 až 3) ploše rozložený,vejčitý až eliptický, zakončený prodlouženou špičkou. Palice květů válcovitá, 2 až 3 cm dlouhá, tupá, hustokvětá. Květy velmi drobné, převážně oboupohlavní. Plodem sytě červená bobule se 4 až 10 semeny. Kvete v květnu až červenci, občas znovu v srpnu až září.

Stanoviště
Obvykle ve skupinách se vyskytuje v okolí lesních bažinatých tůní, na bahnitých březích, slepých ramenech řek, okrajích rašelinišť, v močálových olšinách, rašeliništních jezírkách apod., ve vodách do hloubky max. 20 cm.

Rozšíření
V ČR roztroušeně od nížin do podhorských oblastí, místy zcela chybí, jelikož je to rostlina závislá na osobitém rázu krajiny. Celkově je rozšířen ve střední a severní Evropě (chybí na jihu, na Britských ostrovech a v Maďarsku) a dále na Sibiři až po Japonsko a v části východního pobřeží Severní Ameriky.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF