Honoré de Balzac - Evženie Grandetová

HONORÉ DE BALZAC (1789 - 1850)
EVŽENIE GRANDETOVÁ (1833)
Balzac, H.: Evženie Grandetová, Odeon Praha, 1975, druhé vydání


Odehrává se ve Francii na přelomu 18. a 19. století, převážně v provinčním městě Saumur.


Hlavní postavy:
Felix Grandet – vinař, velice lakomý člověk, kvůli kterému se k smrti utrápila manželka a skoro také jeho vlastní Dcera, byl tak lakomý, že ani jeho nejbližší příbuzní nevěděli, zda je bohatý, či ne
Evženia Grandetová – upřímná, dobrotivá Goriotova dcera, která byla schopná pro svoji první lásku obětovat vše


Grandet byl velice bohatý bednář a vinař. Byl tak lakomý, že nikdo, dokonce ani jeho žena, nevěděl, kolik vlastně má peněz. Své rodině doslova přiděloval peníze a určoval jim, co bude kdy k jídlu, jen aby to bylo to nejlevnější. Jeho chování a intriky byly tak přesvědčivé, že jeho rodina skutečně nevěděla, jak jsou doopravdy bohatí.
Na návštěvu ke Grandetům jednou z Paříže přijel syn Grandetova bratra Karel. Způsoby, jakými v tomto domě žili, byl velice překvapen. Do Karla se zanedlouho zamilovala Evženie. Byla to její první láska, proto také byla velice stydlivá a ostýchavá. Za pár dní přišla do Saumuru strašná zpráva, že Karlův otec zbankrotoval a spáchal sebevraždu. Karel, když se ze všeho vzpamatoval, chtěl odjet do Indie, aby zde trošku zbohatl. Požádal proto Grandeta o půjčku. Starý lakomec samozřejmě odmítl, ale Evženie mu potají věnovala své úspory, aby tuto cestu mohl podniknout. Před jeho odjezdem si oba slíbili věrnost. Bohužel se vše dozvěděl starý Grandet, Evženii uvěznil a nechával ji několik měsíců jen o chlebu a vodě. Usmířil se sní až tehdy, když zemřela jeho manželka, ale vyžádal si Evženin dědický podíl.
Potom dceru nutil do sňatku s nemilovaným, ale bohatým mužem. Vyhověla mu až tehdy, když dostala od Karla dopis, že se vrátil jako boháč, a že se v Paříži dvořil jisté slečně d´Aubrion. Pak ji otec zasvětil do správy majetku a to až do té doby, než zemřel. Po jeho smrti se Evženie stala velice bohatou ženou, dokonce jednou z nejbohatších v celé Francii. Tím pádem se o ni začalo zajímat velké množství mužů, ale ona je všechny odmítala a nakonec, duševně zdeptaná a citově zklamaná uzavřela formální sňatek se starým soudcem Cruchotem, a po jeho smrti se věnovala dobročinnosti.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF