Ernest Hemingway - Sbohem, armádo!

ERNEST HEMINGWAY (1899 - 1961)
SBOHEM ARMÁDO (1929)Hemingway, E.: Sbohem armádo, Melntrich, Praha 1984, třetí vydání

Děj knihy se odehrává během první světové války v Itálii. Je psána ich formou a je rozdělena na tři hlavní části.

Hlavní postavy – Henry Frederic – americký poručík, který dobrovolně sloužil u
italské armády. Stal se zdravotníkem, staral se o sanitní vozy a řídil je. Byl to citlivý muž, který velice intenzivně vnímal hrůzy války. Zamiloval se do zdravotnice anglického původu Catherine,

Frederic se staral o sanitky v Gorizii u Piavy. Jeho velkým přítelem byl kněz Rinaldi - major sloužící taktéž u italské armády. Henry odjel na dovolenou a po návratu na frontu mu Rinaldi mimo jiné sdělil, že přijely nové ošetřovatelky z Anglie, a že se do jedné z nich zamiloval. Jmenovala se Cathrine Barleyová. Později je Rinaldi navzájem představil a oni si hned na první pohled padli do oka. Rinaldi jim v lásce nebránil – věděl, že Catherine bude s jeho přítelem spokojenější.
Nakonec se mezi nimi skutečně vytvořil velký milostný vztah, který byl ovšem přerušen ve chvíli, kdy byl Henry zraněn při rakouské ofenzivě. Poranily ho střepiny z granátu. Z polního lazaretu byl později převezen do zbrusu nové milánské nemocnice, kam se za nějakou dobu dostala i jeho přítelkyně – nechala se sem přeložit. V kolektivu sester byla velmi oblíbená a pobyt v nemocnici byl jedním z nejkrásnějších období, které spolu zažili. Navíc se Henry dozvěděl, že Cat je těhotná.
Po uzdravení se Henry musel vrátit zpět na frontu. Nedlouho potom byla italská armáda zatlačena a musela přistoupit k ústupu. Ten byl velice chaotický, všechny silnice byly ucpané a kdyby nepanovalo deštivé počasí, armáda by se stala snadnou kořistí pro letadla. Henryho úkolem bylo vrátit se se sanitkami do Udine. Nutno dodat, že se znovu setkal s přítelem Rinaldim. Neustále stáli v koloně a nakonec se rozhodli jet některou z polních cest. Toto dobrodružství skončilo tak, že všechny tři vozy zapadly do bahna a oni museli pokračovat pěšky. Cestou narazili na postupující německou armádu a přišli o dva muže. Zůstal s ním jen jeden z řidičů – Piany.
Nakonec se jim podařilo najít ustupující italskou armádu – dozvěděli se od ní, že válka skončila. Postupovali společně s davem a narazili na skupinu vojenských policistů, kteří měli za úkol zabít všechny důstojníky. I Henryho si všimli, ten však v nestřežené chvíli skočil do rozvodněné řeky a zachránil si tak život. Podařilo se mu dokonce tajně nasednout na vlak do Milána, kde se chtěl vidět s Cat. Ta už tam bohužel nebyla, ale Henrymu se podařilo zjistit, že je ve Strese.Jel tedy za ní a ubytovali se spolu v hotelu svého přítele. Ten je jednou v noci přišel varovat, že ráno přijdou Henryho zatknout. Hotel ležel vedle jezera, které sousedilo s Švýcarskem. Henry s Cat se rozhodli emigrovat. Na lodi ještě v noci přepluli jezero a ve Švýcarsku dostali azyl.
Bydleli v horách, kde měli pronajatý pokoj v jedné chalupě. Když byla Catherine v pokročilém stádiu těhotenství, přestěhovali se z hor do Lausanne. Cat měla velice těžký porod, který trval déle než dvanáct hodin. Byla velmi vyčerpaná a dítě se narodilo mrtvé. O několik hodin později začala krvácet a zranění z porodu (rodila císařským řezem) podlehla.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF