Trachykarpus fortunův

Jedná se o takzvanou palmu vějířovou. Pochází z čeledě arekovitých, což je velice známá čeleď, obsahující nepřeberné množství různých druhů palem. Tato palma je typická pro jihovýchodní Asii.

Latinský název: Trachycarpus fortunei
Čeleď: Arekovité, palmy
Doba květu: V květnu až v červnu

Znaky: Maximální výška činí přibližně patnáct metrů, koruna se skládá z velmi velkých, vějířovitých listů. Kmen je štíhlý a rovný. Strom je vždyzelený.

kmenKmen: Je rovný, má sloupovitý charakter, má téměř nerozeznatelnou borku a je nerozvětvěný.listyListy: Listová čepel je dlouhá kolem 60 cm, řapík měří od 50 do 100 cm. Jedná se o velmi zvláštní listy, vějířovité. Skládají se z přibližně 25 "úkrojků".Trachykarpus fortunův
květKvět: Jedná se o drobné kvítky žlutavé barvy, které však vyrůstají na velmi dlouhých látách, měřících často i přes půl metru.plodPlod: Plodem jsou peckovice, velké kolem jednoho centimetru. Pokud jsou zralé, mají modročernou barvu.Borka: Jak již bylo řečeno, kůra je téměř neznatelná. Kmen je pokryt zvláštní síťovinou a má světle hnědou barvu.

Rozšíření: Pochází z východní Asie, kde se ve velmi hojném počtu vyskytuje doposud. Lze ji pěstovat také jako rostlinu okrasnou či pokojovou.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF