Sekvojovec obrovský

Tento strom je opravdu obrovský, může dorůst až sta metrů. Jeho dřevo má obrovskou hodnotu a používá se k výrobě velmi drahého nábytku. V Evropě se tento strom objevil až v devatenáctém století.

Latinský název: Sequoiadendron giganteum
Čeleď: Tisovcovité
Doba květu: Léto, podzim

Znaky: Velmi vysoký vzrůst - nejvyšší exempláře dorůstají výšek necelých sta metrů. Koruna má pyramidální tvar a nepravidelně (či spíše neučesaně) vyrůstající větve.

kmenKmen: Kmen je velmi silný, sloupovitý a na bázi velice mohutný.listyListy: Jedná se o listy šupinavé, neopadavé, stálezelené. Jsou dlouhé kolem šesti milimetrů a vyrůstají spirálovitě a velmi hustě na sobě.Sekvojovec obrovský
květKvět: Květem bývají tzv. šištice květů, které mají zelenou barvu a jsou velmi husté. Obsahují mnoho pylu.plodPlod: Jedná se o šištičky malých rozměrů, zdřevnatělé a tmavě hnědé.Borka: Kůra je červená, oranžová či světle hnědá. Odlupuje se v pravidelných vláknech.

Rozšíření: Pochází ze Spojených států amerických, konkrétně z Kalifornie. Dnes jej najdeme také v Evropě, především v parcích či zahradách - a to i v městské zástavbě. Je totiž odolný vůči znečištěnému životnímu prostředí.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF