Broskvoň obecná

Jedná se o ovocný strom, který je po celém světě rozšířený zejména kvůli svým velice chutným plodům. Ty se dají konzumovat jen tak nebo se zpracovávají v potravinářském průmyslu - například se konzervují. Broskvoň obecná - či spíše některé její odrůdy - slouží také jako stromy okrasné.

Latinský název: Persica vulgaris (Prunus persica)
Čeleď: Mandloňovité (růžovité)
Doba květu: Březen či duben

Znaky: Malá výška - do sedmi metrů, koruna je poměrně rozložitá a větve bývají skryty pod velkým množstvím dolů visících listů. Koruna má kulovtý tvar.

kmenKmen: Kmen nebývá příliš často rovný, ba naopak je u většiny exemplářů pokroucený, hrbolatý a různě se točí.listyListy: Jsou úzké a protáhlé, na konci špičaté - mají tedy kopinatý tvar. Jsou spíše tmavě zelené. Jsou střídavé a mají krátké řapíky.Broskvoň obecná
květKvět: Květy mají nádherně růžovou barvu, vyrůstají jednotlivě a mají pět okvětních lístků, které nemají velkou tendenci se rozbalovat (jsou zahnuté).plodPlod:Jedná se o peckovice, jistě všem známé broskve. Ty jsou na povrchu jemně chlupaté, sametové a mají červenou, žlutou či oranžovou barvu.Borka: Kůra má zajímavě červenou či hnědou barvu.

Rozšíření: Pochází z Číny. Odtud byla broskvoň zavlečena až do Evropy a nyní se vyskytuje i v Americe.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF