Meruňka obecná

Meruňku obecnou zná snad každý. Pro své výtečné plody s oranžovým oplodím byla pěstována již od starověku. Od té doby se vyšlechtilo velmi mnoho jejích odrůd. V České Republice je asi nejrozšířenější odrůdou odrůda velkopavlovická.

Latinský název: Prunus armeniaca (Armeniaca vulgaris)
Čeleď: Růžovité (Mandloňovité)
Doba květu: V březnu či v dubnu

Znaky: Meruňka bývá poměrně malá - dosahuje cirka pěti metrů. Korunu má velmi pravidelnou, rozkladitou s kulovitým tvarem.

kmenKmen: Kmen mívá sloupovitý charakter, je poměrně tenký a přibližně v polovině se začíná větvit.listyListy: Listy mají oválný tvar (některé zdroje uvádějí i srdčitý) a pilovitý okraj. Jsou opadavé a jejich barva je tmavě zelená.Meruňka obecná
květKvět: Kvetoucí meruňka je opravdu nádherný strom - květy mohou růst samostatně i ve skupinách a jsou bílé či narůžovělé.plodPlod: Plodem jsou všem jistě známé, oranžové meruňky - peckovice se sametovým povrchem.Borka: Borka bývá popraskaná, je tedy poměrně drsná a má hnědou barvu.

Rozšíření: Pochází z Číny, ale již odedávna byla meruňka člověkem pěstována a domestikována. Dnes ji najdeme prakticky v celé Evropě - jižní, západní a východní.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF