www.HUNUNPA.cz
blank


blank
Hlavní menu

Facebook

Z našich cest
Z našich cest

blank
Émile Zola - Zabiják

ÉMILE ZOLA (1840 - 1902)
ZABIJÁK (1877)
Zola, É.: Zabiják, Levné knihy kMa Praha, 2002, první vydání


Zabiják je naturalistický román, který se snaží upozornit na nebezpečnost alkoholu. Zároveň zdůrazňuje vliv dědičnosti na člověka.

Odehrává se v Paříži v 19. století, postavy jsou z nejnižších vrstev.


Hlavní postavy:
Gervaisa – venkovanka, která se přistěhovala do Paříže se
svými dětmi a přítelem, založila si vlastní prádelnu, ale když ji její přítel začal vykořisťovat a ponižovat, v bezvýchodné situaci propadla alkoholu a zemřela hlady ve strašných poměrech.

Coupeau – nový Gervaisin přítel, klempíř, nejprve velice
pracovitý a snaživý; po úrazu se musel dlouho léčit, odvykl si pracovat a propadl alkoholu


Gervaisa byla chudá venkovská dívka, která se přistěhovala do Paříže se svým přítelem Lantierem a se dvěma dětmi Štěpánem a Claudem. Od hlavního města si slibovala snazší živobytí než na venkově.
Odstěhovali se také proto, že Lantier zdědil nějaké peníze po matce, které jim měly posloužit jako počáteční kapitál. Ubytovali se v drahém hotelu, navštěvovali divadla a jezdili v kočáře. Při tomto stylu života se jim peníze rychle rozkutálely a oni si museli sehnat lacinější ubytování a rozprodat některé své věci. Za nějakou dobu Lantier utekl s jinou ženou.
Gervaisa byla nucená poctivě, ale také namáhavě vydělávat peníze pro rodinu. Pracovala v prádelně paní Fauconnierové. Jejím tajným snem byla vlastní prádelna.
Seznámila se s klempířem Coupeauem, který byl velice pracovitý a do Gervaisy se hned zamiloval. Navrhnul jí sňatek, na nějž, po dlouhém váhání a rozmlouvání, přistoupila. Jediným problémem byli Lorilleuxovi, Coupeauovi příbuzní, kteří neměli Gervaisu moc v oblibě.
Nedlouho po svatbě se přestěhovali do bytu nedaleko prádelny a narodila se jim dcera Nana. Dohromady měli celkem slušný příjem, a tak se rozhodli pronajmout si obchůdek v Zlatnické ulici a zřídit si zde soukromou prádelnu. Tento sen se Gervaise už skoro splnil, ovšem Coupeau při práci spadl ze střechy a těžce se zranil. Do nemocnice ho Gervaisa odmítla vzít, a tak mu veškerou léčbu platila sama. Coupeau byl až příliš dlouho nemocen, a tak si dočista odvykl pracovat a na práci si již nezvykl. Začal navštěvovat všelijaké hospody a krčmy, kde se stýkal se spodinou a z Gervaisy vytahoval všechny peníze jen na pití. Jeho přáteli, se kterými se seznámil v hospodě, byli Telecí nožička a Perk.
Když si osudu Gervaisy všiml kovář Goujet, soused, který se do Gervaisy tajně zamiloval, rozhodl se jí půjčit peníze na najmutí krámku. Gervaisa neodmítla a s nadšením si zřídila vlastní prádelnu, která velice dobře prosperovala. Svůj dluh splácela také tím, že paní Goujetové prala prádlo zadarmo.
Za nějakou dobu Gervaisa v krámku uspořádala oslavu svého svátku. Té se zúčastnil i Lantier a od té doby byl u ní v prádelně skoro pořád. Nakonec se k nim nastěhoval, ale nájem neplatil a vysedával po restauracích za Gervaisiny peníze. Tak si Gervaisa vytvořila velké množství dluhů a nemohla tak splatit ani ten svůj. Byla nucená odbývat práci v prádelně a zákazníci jí začali ubývat. Zanevřela na ni i paní Goujetová. S jejím mužem se někdy stýkala, byl to totiž učitel jejího syna, ale nikdy s ním, kromě několika polibků, nic neměla.
Situace v rodině došla tak daleko, že Coupeau se začal Gervaise hnusit a tak si stále více oblibovala Lantiera. Coupeaovi to nevadilo. Za čas se jejich finanční situace stala neúnosnou, Gervaisa s Coupeauem se přestěhovali do chudého bytu a Lantier zůstal v krámě. Nana utekla z domova a stala se prostitutkou. Coupeau se dostal do blázince, na chvíli se jeho stav zlepšil, ale pak propadl alkoholu znovu. Viděl tančit své nohy a ruce a při pití vody cítil kořalku. Zanedlouho skonal. Gervaisa, když ji nikde nechtěli zaměstnat, propadla také alkoholu. V zoufalství si snažila vydělat prostitucí, ale vzhledem k jejímu handicapu (měla jednu nohu delší než druhou a kulhala) si jí nikdo nevšímal. Nakonec zemřela jako žebračka.Stránky pro tisk {$lang_sendstory}> Vytvořit z článku PDF
Zasláno od Dakob dne 19.1.2005 (14660 otevření) Další články tohoto autora
Hodnocení: 7.00 (9 hlasů) - Ohodnoťte tento článek
Ostatní články
14.9.2011 - Čtenářský deník
11.8.2011 - Nominujte nás na Křišťálovou Lupu 2012
18.6.2011 - HUNUNPA.cz nabízí:
14.6.2011 - Příroda
14.6.2011 - Pro vedoucí oddílů
9.1.2010 - Klub Pathfinder
15.9.2009 - Postup výroby ptačí budky
6.1.2009 - Seznam prázdnin pro šk. rok 2016 - 2017
10.6.2008 - Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta
28.10.2007 - Alkany


blank
hledat na stránkách
doporučujeme
www.cesky-hosting.cz
Český hosting

moderní webhosting pro internetové prezentace a aplikace, správa domén, odborné poradenství

www.evee.czEVEE.CZ
portál pro studenty středních škol a gymnázií

BOROVICE.CZ
informační centrum pro dětskou rekreaci, volný čas a cestování
www.borovice.cz

www.vyletnik.cz
VÝLETNÍK.CZ
tipy na výlet či víkendové pobyty, hrady a zámky

www.hrady.cz
HRADY.CZ
informace o turisticky a historicky zajímavých místech nejen v ČR

www.kudyznudy.cz
KUDY Z NUDY . CZ
tipy pro volný čas – dovolená, výlety, kulturní akce, sport

Turistický Atlas
www.turistickyatlas.cz
turistika, cyklistika, vodáctví, běžkaři


www.clovekvtisni.cz
ČLOVĚK V TÍSNI . CZ
humanitární org. s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě