www.HUNUNPA.cz
blank


blank
Hlavní menu

Facebook

Z našich cest
Z našich cest

blank
Jak uškrtit manželku ...

Kdo by neznal jednu ze Shakespearových tragédií, tu, v níž žárlivý manžel uškrtí svou ženu. Ale ono to zase není tak jednoduché. Pokud chcete vědět, kdo za všechno opravdu může, neváhejte a vydejte se do Divadla na Vinohradech.

Od května 2003 můžete na prknech vinohradského stánku umění vidět divadelní klasiku - Shakespearova Othella. Po prvním rozevření opony je divákům hned jasné, že tentokrát mají čest se skvělým mistrem scény, opravdu se panu Ivo Žídkovi podařilo vytvořit nádherné pozadí pro rozehrání tragického příběhu. Příběhu o lásce, závisti, nenávisti, intrikách …

Děj umístil Shakespeare do Benátské republiky počátku 17. století na pozadí boje Benátčanů o Kypr. Na začátku děje vše vypadá krásně, generál ve službách Benátské republiky – Maur Othello – miluje krásnou Desdemonu. A ona miluje jeho. Neskrývají svou lásku. Tento velmi šťastný vztah je však trnem v oku Jagovi. Jago se vydává za Othellova přítele, získá si jeho přízeň a důvěru. Je pak pro něj snadné namluvit Othellovi, že je mu Desdemona nevěrná s jeho pobočníkem Cassiem. Dokonce přinese i důkaz. Desdemona se zapřísahá, že tomu tak není. Bohužel je vše marné a příběh spěje k tragickému konci.

Divák má možnost sledovat zápletky tak, jak vznikají. Má možnost nahlížet do myslí postav, protože ty se mu odhalují ve svých monolozích… O to je vše děsivější. Navíc se autorovi podařilo postavit tuto hru na jednoduchém, vlastně nejzákladnějším, kontrastu – na protikladu černé a bílé. Sledujte také to, jak jsou postavy oblečeny, i zde je totiž podtržena barva jejich charakteru.

Za zmínku stojí i hlavní představitelé – roli Othella nastudoval Svatopluk Skopal, jeho věrnou ženu hraje Barbora Munzarová. Asi nejdůležitější postavou hry je Jago, bez něj by se totiž nic nestalo, této zákeřné role se velmi dobře zhostil Vladimír Dlouhý.


V neposlední řadě je důležité jmenovat také překladatele textu. Již několik let máme možnost poslouchat Shakespeara v češtině Martina Hilského. A to je nezapomenutelný zážitek. Až půjdete na Vinohrady podruhé, budete už obsah děje znát, a proto Vám doporučuji, abyste většinu času věnovali poslechu. Zjistíte, jak „kouzelně“ lze někoho přesvědčit, aby zabil svou ženu.Stránky pro tisk {$lang_sendstory}> Vytvořit z článku PDF
Zasláno od Monika dne 13.5.2004 (2969 otevření) Další články tohoto autora
Hodnocení: 0.00 (0 hlasů) - Ohodnoťte tento článek
Ostatní články
14.9.2011 - Čtenářský deník
11.8.2011 - Nominujte nás na Křišťálovou Lupu 2012
18.6.2011 - HUNUNPA.cz nabízí:
14.6.2011 - Příroda
14.6.2011 - Pro vedoucí oddílů
9.1.2010 - Klub Pathfinder
15.9.2009 - Postup výroby ptačí budky
6.1.2009 - Seznam prázdnin pro šk. rok 2016 - 2017
10.6.2008 - Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta
28.10.2007 - Alkany


blank
hledat na stránkách
doporučujeme
www.cesky-hosting.cz
Český hosting

moderní webhosting pro internetové prezentace a aplikace, správa domén, odborné poradenství

www.evee.czEVEE.CZ
portál pro studenty středních škol a gymnázií

BOROVICE.CZ
informační centrum pro dětskou rekreaci, volný čas a cestování
www.borovice.cz

www.vyletnik.cz
VÝLETNÍK.CZ
tipy na výlet či víkendové pobyty, hrady a zámky

www.hrady.cz
HRADY.CZ
informace o turisticky a historicky zajímavých místech nejen v ČR

www.kudyznudy.cz
KUDY Z NUDY . CZ
tipy pro volný čas – dovolená, výlety, kulturní akce, sport

Turistický Atlas
www.turistickyatlas.cz
turistika, cyklistika, vodáctví, běžkaři


www.clovekvtisni.cz
ČLOVĚK V TÍSNI . CZ
humanitární org. s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě