www.HUNUNPA.cz
blank


blank
Hlavní menu

Facebook

Z našich cest
Z našich cest

blank
Julius Fučík - Reportáž psaná na oprátce

JULIUS FUČÍK (1903 - 1943)
REPOTRÁŽ PSANÁ NA OPRÁTCE (1943)Fučík, J.: Reportáž psaná na oprátce, Československý spisovatel, Praha 1985, dvacáté páté vydání.

Vznik této knihy provázely velmi zvláštní okolnosti. Zobrazuje několik posledních let autorova života, které strávil v Pankrácké věznici v roce 1943. V tomtéž roce byl také popraven, tehdejší režim neměl pochopitelně o existenci Fučíkových rukopisů tušení. Jednotlivé části knihy, které byly postupně vynášeny z věznice za pomoci jednoho z dozorců (autor jej neopomněl zmínit – byl jím Kolínský), byly později sestaveny a vznikla z nich tato kniha.
Vzhledem k tomu, že kniha podává reálné obrazy o tom, jak nacisté zacházeli s „nepříjemnými“ lidmi, působí dílo zvlášť věrohodně; jediným prvkem, snižujícím jeho kvality, je bezmezná víra autora v komunismus – pokládá jej za jedinou naději lidstva.

Knížku tvoří osm kapitol, není psána chronologicky, autor se často vrací do minulosti a osvětluje čtenáři různé okolnosti. Některé kapitoly jsou zaměřené na popis postav, se kterými přicházel hlavní hrdina do styku, ať už se jednalo o jeho spolupracovníky nebo dozorce ve věznici.

Julius Fučík byl právě u svých spolupracovníků, se kterými tajně vydával Rudé Právo. V tom byli přepadeni gestapem a zatčeni. Fučík se mohl zachránit, ale odsoudil by tak k smrti své přátele, a tak byl zatčen a odveden k výslechu. Výslech byl neobyčejně tvrdý, několikrát se opakoval a Fučík se z něj vzpamatovával několik měsíců.
V cele, ve které strávil více než rok života, se poznal a později také spřátelil se dvěma spoluvězni. Vzájemně si pomáhali. Delší dobu však strávil s mužem, kterému přezdíval „Otec“.
Ve čtvrté kapitole je zobrazena cela číslo 400. Byla to místnost, v níž byli shromažďováni nejčastěji odhalení komunisté čekající na výslech. Na této místnosti bylo zvláštní to, že ačkoliv vyslýchaní mezi sebou nemohli komunikovat, rozuměli si a třeba jen nepatrnými gesty si dokázali sdělit velmi důležité informace. V této místnosti také Fučík naposledy spatřil svoji ženu, která, stejně jako on sám, nikdy nezradila, ale na druhou stranu se zde dozvěděl o zradě člověka, kterému velmi věřil a spoléhal na něj. Kvůli jeho zradě bylo zatčeno mnoho lidí.
Autor se také zmiňuje o tom, jak celé situaci přitížil atentát na Heydricha. Němci se s neobvyklou krutostí mstili zejména na vězních. V poslední kapitole se Fučík dozvěděl o svém transportu, a tak již pozbývá nadějí na přežití. Vzpomínal na svůj život a za jedinou spásu lidstva považoval Rudou armádu.
Stránky pro tisk {$lang_sendstory}> Vytvořit z článku PDF
Zasláno od Dakob dne 23.1.2007 (8942 otevření) Další články tohoto autora
Hodnocení: 5.00 (9 hlasů) - Ohodnoťte tento článek
Ostatní články
14.9.2011 - Čtenářský deník
11.8.2011 - Nominujte nás na Křišťálovou Lupu 2012
18.6.2011 - HUNUNPA.cz nabízí:
14.6.2011 - Příroda
14.6.2011 - Pro vedoucí oddílů
9.1.2010 - Klub Pathfinder
15.9.2009 - Postup výroby ptačí budky
6.1.2009 - Seznam prázdnin pro šk. rok 2016 - 2017
10.6.2008 - Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta
28.10.2007 - Alkany


blank
hledat na stránkách
doporučujeme
www.cesky-hosting.cz
Český hosting

moderní webhosting pro internetové prezentace a aplikace, správa domén, odborné poradenství

www.evee.czEVEE.CZ
portál pro studenty středních škol a gymnázií

BOROVICE.CZ
informační centrum pro dětskou rekreaci, volný čas a cestování
www.borovice.cz

www.vyletnik.cz
VÝLETNÍK.CZ
tipy na výlet či víkendové pobyty, hrady a zámky

www.hrady.cz
HRADY.CZ
informace o turisticky a historicky zajímavých místech nejen v ČR

www.kudyznudy.cz
KUDY Z NUDY . CZ
tipy pro volný čas – dovolená, výlety, kulturní akce, sport

Turistický Atlas
www.turistickyatlas.cz
turistika, cyklistika, vodáctví, běžkaři


www.clovekvtisni.cz
ČLOVĚK V TÍSNI . CZ
humanitární org. s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě