www.HUNUNPA.cz
blank


blank
Hlavní menu

Facebook

Z našich cest
Z našich cest

blank
Vladislav Vančura - Markéta Lazarová

VLADISLAV VANČURA (1891 – 1942)
MARKÉTA LAZAROVÁ (1931)Vančura, V.: Markéta Lazarová, Mladá fronta Praha, 1987, 12. vydáníDěj tohoto románu, který nese prvky balady se odehrává kdesi ve středověku, za dob loupeživých rytířů, na hradě Roháčku a Obořišti, v okolí města Mladá Boleslav.

Hlavní postavy – Kozlík – Velmi obávaný a známý loupežník, vůdce loupežnické
bandy, která byla tou nejhorší v okolí. Měl velmi početnou rodinu, čítající několik synů a dcer. Král jim vyhlásil válku, ovšem Kozlíkova rodina byla vytrvalá, krutá a neoblomná; všichni byli ochotní položit za svůj rod vlastní život.

– Markéta – Dcera Lazara. Lazar byl velitelem druhé loupežnické
bandy, která působila v okolí Mladé Boleslavi. Tyto dva klany byly věčnými oponenty. Také Lazarova rodina byla velmi krutá, ale pověstí nedosahovala hrůznosti a obávanosti Kozlíkovy bandy. Markéta byla jemná a citlivá dívka, která byla jiná než ostatní, byla velmi ctižádostivá a odhodlaná. Unesl ji Mikoláš, Kozlíkův syn, a ona se do něj posléze zamilovala. Velmi ho milovala i přes to, že tím porušila slib vůči svému otci – zamilovala se do muže z nepřátelského rodu.

V okolí Mladé Boleslavi odjakživa působily dva zbojnické rody: Rod šlechtice Kozlíka, který byl starší, významnější a rozsáhlejší, a rod zbojníka Lazara. Tyto dva klany stály proti sobě, ovšem proti oběma byl také vládnoucí král, který se rozhodl udělat jejich působení přítrž. Poslal proti nim armádu v čele s Hejtmanem, který se jmenoval Pivo. Armáda bohužel sestávala z žoldáckých vojáků, kteří by byli nejraději v hospodě, a tak nebylo divu, že Pivo neslavil žádné úspěchy.
Mezitím se v sídlech zbojníků odehrávaly dva milostné příběhy. Ten první začal ve chvíli, když Kozlík vyslal jednoho ze svých synů – Mikuláše, aby se vydal za Lazarem a nabídl mu spolupráci proti králi. Mikuláš byl u Lazara zbit a vrátil se s nepořízenou, ale rozhodl se Lazarovi pomstít: Po uzdravení se za ním vydal podruhé a vzal mu jednu z jeho dcer – Markétu. Později vyplynulo najevo, že Markétu její otec Lazar přislíbil Bohu, aby se vykoupil ze svých hříchů, a proto měla Markéta neustálé výčitky svědomí po tom, co se do Mikuláše zamilovala.
Druhý milostný příběh zažíval hrabě Kristián – zrovna se potuloval po české zemi, když ho přepadli Kozlíkovi muži a zajali ho. V táboře se zamiloval do Alexandry, Kozlíkovy dcery, což zase nechtěl připustit Kristiánův otec – vážený saský vévoda, který
se vydal hledat svého syna.
Mezitím se hejtmanovi po mnohých porážkách podařilo dobýt Kozlíkův tábor a opevnění – hrad Roháček. Zachránily se pouze ženy a děti, jinak byli všichni loupežníci kromě Mikuláše odvedeni. Kristián se vrátil zpět k otci, ale k jeho nelibosti se po nějaké době vydal hledat Alexandru. Nemohl ji nalézt a z neustálého toulání se po lese zešílel, až ho Alexandra sama zabila. Naproti tomu Markéta se toulala po přilehlých vesnicích a dostala se i do kláštera.
Mikuláš sehnal dostatek mužů k tomu, aby osvobodil svého otce Kozlíka a vydal se dobýt vězení do města. Nakonec se však ukázalo, že jeho vojsko nestačí a Mikuláš byl také zajat a popraven se všemi ostatními. Přežila pouze Markéta a Alexandra (vražda jí byla odpuštěna). Porodila děti, o které se starala Markéta.
Stránky pro tisk {$lang_sendstory}> Vytvořit z článku PDF
Zasláno od Dakob dne 17.1.2007 (5522 otevření) Další články tohoto autora
Hodnocení: 0.00 (0 hlasů) - Ohodnoťte tento článek
Ostatní články
14.9.2011 - Čtenářský deník
11.8.2011 - Nominujte nás na Křišťálovou Lupu 2012
18.6.2011 - HUNUNPA.cz nabízí:
14.6.2011 - Příroda
14.6.2011 - Pro vedoucí oddílů
9.1.2010 - Klub Pathfinder
15.9.2009 - Postup výroby ptačí budky
6.1.2009 - Seznam prázdnin pro šk. rok 2016 - 2017
10.6.2008 - Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta
28.10.2007 - Alkany


blank
hledat na stránkách
doporučujeme
www.cesky-hosting.cz
Český hosting

moderní webhosting pro internetové prezentace a aplikace, správa domén, odborné poradenství

www.evee.czEVEE.CZ
portál pro studenty středních škol a gymnázií

BOROVICE.CZ
informační centrum pro dětskou rekreaci, volný čas a cestování
www.borovice.cz

www.vyletnik.cz
VÝLETNÍK.CZ
tipy na výlet či víkendové pobyty, hrady a zámky

www.hrady.cz
HRADY.CZ
informace o turisticky a historicky zajímavých místech nejen v ČR

www.kudyznudy.cz
KUDY Z NUDY . CZ
tipy pro volný čas – dovolená, výlety, kulturní akce, sport

Turistický Atlas
www.turistickyatlas.cz
turistika, cyklistika, vodáctví, běžkaři


www.clovekvtisni.cz
ČLOVĚK V TÍSNI . CZ
humanitární org. s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě