www.HUNUNPA.cz
blank


blank
Hlavní menu

Facebook

Z našich cest
Z našich cest

blank
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid

ERICH MARIA REMARQUE (1898 - 1970)
NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID (1928)Remarque, E. M.: Na západní frontě klid, Státní nakladatelství krásné literatury a umění, Praha 1964, v SNKLU první vydání


Příběh se odehrává během první světové války, především na válečných bojištích západní fronty. Vypravěč líčí autentické obrazy z válečného prostředí, jedná se o velmi hrůzné zážitky. Vzpomínky jsou líčeny retrospektivně.


Hlavní postavy - Pavel Bäumer – Tento středoškolák představuje vypravěče celého příběhu. Válka ho změnila k nepoznání, což zjistil zejména ve chvíli, když dostal dovolenou a vrátil se do rodného města ke své rodině. S tou si nerozuměl, stejně tak jako s bývalými přáteli.

- Pavlovi spolužáci – Pavel narukoval dobrovolně se svými
spolužáky ze střední školy. Byli jimi Albert Kropp, Müller, Stanislav Katczinsky (ten nepatřil mezi jeho spolužáky), Wolf, Kemmerich, Tjaden, Leer a Westhus (také nebyl jeho spolužákem). Ve válce se setkal také s desátníkem Himmelstossem, který byl velmi krutý a bezohledný a liboval si v surových praktikách a v šikanování.


Pavel a jeho kamarádi byli studenty střední školy v Německu za první světové války. Jejich učitel (Kantorek) a nacionalistická propaganda je přivedli k rozhodnutí, že dobrovolně vstoupí do armády. Nejprve se museli zúčastnit desetitýdenního výcviku, který probíhal ve znamení šikanování.
Po tomto výcviku se stali členy mobilní roty – roty, která plnila nejrůznější úkoly – kopala zákopy, bojovala v předních liniích, zůstávala v táborech či hlídala obsazené vesnice. Hned v úvodní části příběhu zemřel jeden z Pavlových přátel. V tomto duchu se pak odvíjí celý zbytek knihy. Pavel a jeho přátelé velmi rychle vystřízlivěli a ztratili ideály, se kterými šli do války. Viděli hrůzostrašné scény – zmrzačené a umírající vojáky, v noci nemohli spát kvůli tomu, že někde opodál (oni sami nevěděli kde) umírali jiní vojáci.
Postupem času Pavel ztratil většinu svých kamarádů, zbyl mu jen poslední – Stanislav Katczinsky alias „Katza“. Bohužel i o toho přišel. Byl zasažen střepinou granátu do nohy. Tomuto zranění by však nebýval podlehl. Pavel se rozhodl ho zachránit, vzal si ho na ramena a s vypětím všech sil ho donesl na obvaziště. Tam s hrůzou zjistil, že Katza byl během cesty zasažen jinou střepinou do hlavy a zranění podlehl. Pro Pavla to byla velmi těžká ztráta. Nakonec zemřel i on sám. Byl zastřelen v říjnu 1918 (nedlouho před podepsáním příměří). Vrchni velitelství se omezilo na zprávu, že: „Na západní frontě byl klid.“Stránky pro tisk {$lang_sendstory}> Vytvořit z článku PDF
Zasláno od Dakob dne 17.1.2007 (13172 otevření) Další články tohoto autora
Hodnocení: 10.00 (1 hlas) - Ohodnoťte tento článek
Ostatní články
14.9.2011 - Čtenářský deník
11.8.2011 - Nominujte nás na Křišťálovou Lupu 2012
18.6.2011 - HUNUNPA.cz nabízí:
14.6.2011 - Příroda
14.6.2011 - Pro vedoucí oddílů
9.1.2010 - Klub Pathfinder
15.9.2009 - Postup výroby ptačí budky
6.1.2009 - Seznam prázdnin pro šk. rok 2016 - 2017
10.6.2008 - Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta
28.10.2007 - Alkany


blank
hledat na stránkách
doporučujeme
www.cesky-hosting.cz
Český hosting

moderní webhosting pro internetové prezentace a aplikace, správa domén, odborné poradenství

www.evee.czEVEE.CZ
portál pro studenty středních škol a gymnázií

BOROVICE.CZ
informační centrum pro dětskou rekreaci, volný čas a cestování
www.borovice.cz

www.vyletnik.cz
VÝLETNÍK.CZ
tipy na výlet či víkendové pobyty, hrady a zámky

www.hrady.cz
HRADY.CZ
informace o turisticky a historicky zajímavých místech nejen v ČR

www.kudyznudy.cz
KUDY Z NUDY . CZ
tipy pro volný čas – dovolená, výlety, kulturní akce, sport

Turistický Atlas
www.turistickyatlas.cz
turistika, cyklistika, vodáctví, běžkaři


www.clovekvtisni.cz
ČLOVĚK V TÍSNI . CZ
humanitární org. s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě